top of page

המורשת החיפאית של סועאד נסר מח'ול

סועאד נסר-מח'ול ( سعاد نصر- مخول) היא אמנית, מתכננת ערים ופעילה חברתית למען שימור המורשת ההיסטורית והתרבותית הפלסטינית בחיפה. נשואה ואם לשני ילדים בוגרים, חנא וג'נא.


היא נולדה בשנות ה-50 בשכונת אל בורג' בחיפה שנמצאת בפאתי שכונת ואדי אל-סליב. בילדותה התגוררה בבניין ששימש כמעונו של אברהים אל-ח'ליל, ראש עיריית חיפה בין השנים 1911–1913. אביה הקים וניהל בית מלון קטן לצליינים נוצרים שנותר על כנו (יחד עם כל המשפחה) לאחר כיבוש השכונות הערביות בעיר ב-1948.


במקצועה נסר-מח'ול היא מתכננת ערים, בעלת תואר שני מהטכניון. בשנת 1989 הקימה משרד הנדסי לתכנון.

התצלומים באדיבות סועאד נסר-מחו'ל


תרומתה לשימור המורשת הפלסטינית

בשנת 2008 יזמה סועאד "פרויקט תערוכת ערים" שבמסגרתו הפיקה מספר תערוכות היסטוריות שעסקו בכפרים צפת, חיפה, כפר מנדא ופסוטה. במרכז עבודתה עמדו בניינים ישנים לשימור עם אדריכלות מזרח תיכונית מונומנטלית.


בשנת 2012 הקימה את הוועד לשימור המורשת התרבותית. באותה שנה אצרה תערוכה בשם "חיפה מכאן צמחה" (من هنا انطلقت حيفا) שבמסגרתה הוצגו מסמכים ותצלומים היסטוריים של חיפה העתיקה.


סועאד לקחה חלק פעיל לאורך השנים בהתנגדות להרס שכונות ערביות בחיפה, ובמיוחד להרס של שכונת ואדי אל-סליב שסבלה במשך שנים מהזנחה גדולה. בשנת 1988 השתתפה בפרויקט מחאה יצירתי ביוזמת האמנים גרשון קניספל ונתן זך, שמטרתו היתה לעורר דעת קהל להחיות את ואדי אל-סליב. היצירות, ובכלל זה יצירתה של נסר-מח'ול "העוצר" הוצגו במעונו של קניספל ובספרו "רקוויאם לואדי סאליב".


יצירותיה האמנותיות

מבחינה סגנונית, נסר-מח'ול מציירת לרוב בצבעי שמן, אקריליק וצבעי מים על בד או על קרטון ממוחזר. בעבר ציירה בעיקר בדיו ובפחם. סגנונה הוא בעיקר מופשט וסימבולי.


נשים ככלל, והעצמה נשית בפרט, מהוות מרכיב מרכזי ביצירותיה. בראיון למקומון כלבו היא אומרת: "כמעט בכל עבודות האמנות שלי, האישה היא המוטיב העיקרי. אני הייתי הראשונה שהכנסתי פסל בדמות של אישה, שהוצב במרחב עירוני ביישוב ערבי. צריך להעז ולשנות מוסכמות. העבודות שלי נתנו השראה גם לנשים וגם לגברים. [...] בחברה פטריארכלית שבה שוררים יחסי כוח לא שוויוניים בין נשים וגברים, האישה צריכה להיות מספיק חזקה כדי להתמודד עם מכשולים וקשיים. במשך כל השנים, בהן עסקתי בהנדסה אזרחית ובתכנון ערים, ערכתי מאות תוכניות בעשרות רשויות מקומיות, בין היתר בתחום הספורט והתרבות, התמודדתי בהצלחה מול אלה שרצו להכשיל אותי בתור אישה מקצוענית ומצליחה." (כלבו, 2022).

התצלומים באדיבות סועאד נסר-מחו'ל


לסיפורי הפליטים הפלסטינים מחיפה היו השפעה רבה על התגבשות ועיצוב אישיותה האמנותית של נסר-מחו'ל. כבר כילדה היתה עדה לפעולות ההרס, איטום הבתים והשטחת שכונות ערביות. במשך שנים רבות שוטטה ביחד עם תאומתה, תריז נסר-עזאם, בין שרידי שכונת ואדי אל-סליב הנטושה, והשתיים ציירו את בתי השכונה מתוך תקווה לתרום לשימור הזיכרון והמורשת הפלסטינית של עיר הולדתן.


בנוסף, סועאד יצרה איורים רבים לספרי שירה, בעיקר למשוררים פלסטינים ידועים כגון סמיח אל קאסם, מועין בסיסו ומחמוד דרוויש. כמו כן, עיצבה מספר כרזות מחאה, שאחת מהן זכתה בפרס בינלאומי (Birzeit International Festival, 1984).


נסר-מח'ול יוצרת גם פסלים במרחב הציבורי. כך, למשל, "דרך הבשמים" שבכפר קאסר אל סר שבנגב (פסל שתוכנן בשיתוף עם בנה חנא מח'ול) וכן "גיטרה" שבכפר יסיף המתאר דמות נשית מנגנת בכלי הנגינה.


גלריית חיפה

בשנת 2019, אחרי 30 שנה, סגרה נסר-מח'ול את משרד התכנון שלה והקימה בוואדי ניסנס גלרייה לאמנות (הגלריה הערבית הרשונה בעיר) בשם "גלריית חיפה" (רחוב הוואדי 41). הגלריה, הממוקמת בבניין עתיק ששימש לפני כ-150 שנה טחנת קמח ולאחר מכן נגרייה, נפתחה בדצמבר 2020 בתערוכת יחיד של ציוריה, שכונתה בשם הסמלי "המבול" - מטאפורה על טרגדיית הפליטים תושבי העיר. למרבה הצער התערוכה נסגרה מקץ שבוע בשל הגבלות משרד הבריאות כתוצאה מהתפרצות נגיף הקורונה.


לצד הציורים מציגה "גלריית חיפה" תערוכה של מורשת הבנייה בשכונות הערביות של חיפה ובראשן שכונת ואדי סאליב. במקום מתקיימים גם סיורים ומפגשים, בהם מספרת סועאד על ההיסטוריה של חיפה ועל ציוריה כאמנית ילידת העיר. במרץ 2022, התקיים בגלריה בזאר של רקמה פלסטינית מסורתית.


התצלומים באדיבות סועאד נסר-מחו'ל


מקורות

Comments


bottom of page