top of page

מפיות נייר - אוסף תמר מושקוביץ


נולדתי בשנת 1979 בחיפה וגדלתי כל שנות ילדותי בקריית מוצקין. שני הוריי אף הם קרייתיים מלידה. אמי, מיכל סגל, היא מורה לפסנתר ואבי, אמנון מושקוביץ, הוא בעל עסק עצמאי. סיימתי את תיכון אורט מוצקין במגמת מדעים בשנת 96, ואת השירות הצבאי עשיתי כמדריכת מחשבים.


בשנים 2000-2003 למדתי במגמת תקשורת חזותית במכללת ויצ"ו בחיפה. פרויקט הגמר שלי היה סרטון אנימציה שלימים הוקרן במספר פסטיבלים וזכה בציון לשבח בפסטיבל סרטי הסטודנטים ה-10 בתל אביב. בעשור האחרון אני עובדת בעיקר כמאיירת ומעצבת גרפית עצמאית. הלקוחות מגוונים למדי, עם נטיה לפרויקטים הקשורים לעולם הילדים. בימים אלה אני עובדת על פרויקט של ערוץ "הופ קטנטנים". משנת 2006 אני מלמדת איור, עיצוב דמויות ורקעים לאנימציה במסגרת מכללות שונות. הבית האחרון שלי הוא בית הספר "קמרה אובסקורה" בתל אביב.


במקביל אני יוצרת ומציגה בתערוכות. תערוכת היחיד הראשונה שלי היתה בשנת 2012 ב"גלריית בעלי המלאכה" בתל אביב. כמו הצגתי את עבודותיי בעיתונים, מגזינים ספרים, בלוגים ועוד.


בשנים 2005-2009 יצרתי עם שותפי, שלומי שילינגר, את "עולמם של פלאשהוד" - חבורה של דמויות שהופיעו בסרטי אנימציה וכבובות למכירה. הפרויקט הוצג בפסטיבלים לעיצוב ואנימציה והבובות נמכרו בחנויות בארץ וברחבי העולם. אני מתגוררת היום בתל אביב (עם גיחות עונתיות לברלין האהובה) ועובדת בבית ובסטודיו בפלורנטין.אל עולם המפיות נחשפתי בילדותי, כאשר אמי הראתה לי את האוסף שלה, שאותו טיפחה מילדותה. האוסף הזה שכב במשך שנים רבות בקופסת קרטון נידחת (בתוך סט לפונדו, שעדיין עומד אצל סבא וסבתא במטבח) ואחר כך הועבר לארון המצעים, שממנו נגאל בסופו של דבר על ידי.


בתור מעצבת, שאוהבת מיתוג וטיפוגרפיה, מאיירת, חובבת בישול ואספנית בנשמה, חשתי חיבה לאוסף המפיות הנוסטלגי, שנשמר במצב מצוין (ככה זה אצלה הייקים). חשתי כי מעבר לערך האמנותי של האוסף יש לו גם ערך סוציולוגי-היסטורי, כיוון שהוא משקף את התפתחות תרבות האוכל הישראלית לדורותיה. המשך טיפוח האוסף, שנוצר במקור על ידי אמי, יוצר עבורי גם איזה חוט מקשר סמלי ביני לבינה.


כיוון שמדובר באוצר חמוד, החלטתי לבנות בלוג בשם "מפיות", שבו אני מציגה וסוקרת מפיות מהאוסף. הבלוג מאפשר לי גם לתקשר עם בעלי אוספים מקבילים. לשמחתי האוסף גדל במהלך השנה האחרונה ונוספו לו הרבה "מציאות" מרגשות בעקבות סיורים בשווקי פשפשים ואנשים שמכרו לי את האוסף הפרטי שלהם. כמו כן פתחתי עמוד בפייסבוק שאליו אני מעלה מפעם לפעם חלקים מהבלוג וסריקות של מפיות נוספות משנים מאוחרות יותר.


אני עדיין ממשיכה לחפש אוספים למכירה או השאלה לצרכי סריקה, ומקווה להוציא בעתיד ספר שיסקור את התופעה ויציג את העושר הגרפי לחובבי ישראליאנה ועיצוב.


הערה: זכויות היוצרים על המפיות שייכות למעצבים המקוריים או לבעלי המסעדות/מפעלים, שאת זהותם לא הצלחתי לאתר. אם מי מהם יבקש זאת, תוסר התמונה מהאתר לאלתר. הגלריות אינן מוצגות באתר למטרות מסחריות כלשהן אלא לטובת ציבור הגולשים הרחב. אני מקווה שפרסומם יתרום להבנה היסטורית עמוקה יותר של התפתחות התרבות הפופולרית בישראל בכלל ותרבות האוכל, העיצוב והנוסטלגיה בפרט.


כתבה: תמר הרשקוביץ, 2013 (ערך: עוז אלמוג)


Comentários


bottom of page